Otwarte systemy to klucz do pełnej industrializacji druku 3D

Baner: Otwarte systemy to klucz do pełnej industrializacji druku 3D

Dr Xu Xiaoshu, założyciel i prezes Farsoon Technologies dołączył do panelu dyskusyjnego „Value Chain” podczas drugiej konferencji Munich Technology Conference (MTC) on Additive Manufacturing, która odbyła się na Technical University of Munich.

Będąc jedynym mówcą reprezentującym azjatycki przemysł technologii addytywnych, dr Xu wygłosił przemówienie skupione wokół strategicznej filozofii Farsoon Technologies „Open for industry” i podzielił się swoim spojrzeniem na sprawę pełnej industrializacji technik przyrostowych z czołowymi reprezentantami tej branży oraz środowiskami akademickimi.

W tym roku ponad 1000 osób związanych z branżą druku 3D, w tym zarówno użytkowników jak i producentów maszyn oraz ekspertów z branży wzięło udział w dwudniowej konferencji i warsztatach. Poruszone zostały różne tematy w tym trendy technologiczne, eko-systemy, modele biznesowe, a także wyzwania i szanse na pełną industrializacje technik wytwarzania przyrostowego. Dodatkowo duży nacisk położono na trendy rozwojowe w przemyśle lotniczym, samochodowym, medycznym, i energetycznym oraz na zaawansowane wyzwania związane z zastosowaniem druku 3D w tych branżach, które muszą być uwzględnione podczas projektowania i produkcji elementów technikami przyrostowymi.

Jednak głównym wątkiem tegorocznego MTC była „Industrializacja wytwarzania przyrostowego”. W odpowiedzi na ten temat dr Xu wygłosił przemówienie „Otwartość dla przemysłu” w 3 sekcjach: tendencje w technikach wytwarzania przyrostowego, przyszła integracja druku 3D z prawdziwą produkcją oraz wprowadzenie do obecnej sytuacji na chińskim rynku wytwarzania przyrostowego.

dr Xu Xiaoshu podczas panelu dyskusyjnego “Value Chain”, zdjęcia dzięki uprzejmości Oerlikon AM

Dr Xu twierdzi że wykorzystanie druku 3D do produkcji wielkoseryjnej stanie się kolejnym trendem w przemyśle wytwarzania addytywnego lecz aby to osiągnąć należy spełnić dwa główne kryteria: stabilność procesu i redukcja kosztów. Tradycyjne metody wytwarzania osiągnęły już pułap masowej produkcji dzięki istniejącej od dawna i dobrze dopracowanej technologii, maszynom i określonym standardom. Będąc stosunkowo nową technologią w zakresie seryjnego wytwarzania elementów użytkowych, druk 3D daje całkowitą swobodę projektowania, możliwość szybkiego testowania złożonych części bez konieczności użycia dodatkowych narzędzi a także już teraz oferuje mniejsze koszty produkcji małoseryjnych. Te cechy sprawiają, że druk 3D stanowi potężną alternatywę dla tradycyjnych metod wytwarzania a także wartościowym rozwiązaniem w całym łańcuchu przemysłowej produkcji. Jednakże, aby osiągnąć cele związane z redukcją kosztów i wzrostem stabilności, tak istotne dla przemysłu, techniki wytwarzania przyrostowego mają przed sobą długą drogę.

Wyzwaniem jest zwiększenie szybkości, ulepszenie kontroli procesu oraz certyfikowanie kolejnych materiałów i wymaga to współpracy całej branży druku 3D.

„To ekscytujące, na tej konferencji przekonaliśmy się, że zmniejszenie kosztów produkcji i zwiększenie automatyzacji stały się głównym tematem dyskusji o industrializacji technik przyrostowych” – Mówił dr Xu, „Rozwój metod druku 3D pokazał że możemy uzyskać wysoką wydajność i niższy koszt wytwarzania funkcjonalnych części. Uprzemysłowienie produkcji metodami przyrostowymi jest naszym wspólnym celem i jest w naszym zasięgu. Stanie się rzeczywistością tylko dzięki naszym wspólnym wysiłkom.”

Kolejnym aspektem poruszonym przez dr Xu jest potrzeba wprowadzenia norm i procesów weryfikacji wyrobów. Wraz z rozwojem metod wytwarzania addytywnego i rozwijającymi się zastosowaniami powstaje potrzeba weryfikacji technicznej i unormowania wymagań dotyczących części wykonywanych dla różnych branży przemysłowych. Druk 3D ma solidne podstawy do zastosowania go w wielu wyróżniających się branżach, takich jak lotnictwo czy medycyna. Te wymagające gałęzie przemysłu potrzebują najwyższych standardów przetwarzanych materiałów, określonych procedur testowych i spełnienia wielu innych wymogów. Dr Xu twierdzi, że „Tylko poprzez ustanowienie przemysłowych standardów zwiększymy akceptacje i zastosowanie technik przyrostowych w przemyśle. Dzięki temu promowany będzie globalny rozwój techniczny i biznesowy.”

Zapytany o klucz do dalszego rozwoju przemysłowych technologii addytywnych, dr Xu odpowiedział „’Otwartość dla przemysłu’ to jedyna dobra droga. Firma Farsoon Technologies została założona w oparciu o jasną wizję i podstawowe zobowiązanie do tworzenia w pełni otwartych systemów, które umożliwią użytkownikowi wprowadzanie innowacji i poszerzą zakres zastosowania technik spiekania proszków na świecie. Jesteśmy przekonani, że dzięki otwartości parametrów naszych urządzeń i znajdywaniu nowych, lepszych i bardziej opłacalnych materiałów przemysł wytwarzania przyrostowego będzie mógł kontynuować swój szybki rozwój. I tylko dzięki pełnej otwartości, przemysł ten będzie w stanie w pełni zintegrować się z tradycyjnymi metodami produkcji w kompletny przemysłowy ekosystem.” Unikalny pogląd dr Xu został ciepło i dobrze przyjęty przez słuchaczy forum dyskusyjnego i uczestników konferencji. Głównym tematem dalszej dyskusji była globalna rola Chin jako producenta i dojrzałość do produkcji wdrażanych systemów wytwarzania przyrostowego. Wydaje się, że istnieje zgodność co do faktu, że gospodarka światowa potrzebuje Chin również w obszarze produkcji metodami przyrostowymi a globalna współpraca w całej branży druku 3D będzie rozszerzana.

https:/www.youtube.com/watch?v=KoQVLqNrjgY

Zapraszamy do obejrzenia pełnego wywiadu z Dr Xu Xiaoshu, założycielem i prezesem Farsoon Technologies