Gratowarka szlifierka LISSMAC w firmie Heinz Dreeskornfeld

Doskonały efekt  dzięki wydajnej technologii gratowania!

Odpowiednia technologia gratowania skutkuje zwiększoną wydajnością i lepszą obsługą w procesie produkcji, a także znacznie zmniejsza ryzyko urazów.

Gratowarka Szlifierka do blach LISSMAC

Firma Heinz Dreeskornfeld GmbH & Co. KG z Bielefeld działa z powodzeniem w branży obróbki metali od prawie 60 lat.  Obecnie rozważa zakup urządenia do szlifowania (gratowarka, szlifierka).

Założone w 1961 r. przez Heinza Dreeskornfelda jako zakład produkcji mechanicznej, przejęcie firmy zajmującej się obróbką metali w 1969 r. stanowiło furtkę do działalności w zakresie obróbki blachy. Dziś przedsiębiorstwem kieruje rodzeństwo Christine i Marcus Dreeskornfeld, partnerzy zarządzający drugiego pokolenia.
Marcus Dreeskornfeld, który już jako nastolatek często był w firmie, pamięta początki obróbki blachy. “Od 1978 roku skoncentrowaliśmy się wyłącznie na produkcji blachy. Po zakupie pierwszej wykrawarki CNC w 1982 roku, sektor ten szybko się rozwinął”. Pierwszą połączoną maszynę laserowo-krojącą dodano do niej w 1984 roku, a drugą w 1986 roku. Dzisiaj firma posiada kompleksowy park maszynowy obejmujący technologię laserową 2D, technologię laserową i wykrawania, technologię składania i spawania, technologię spawania robotem, technologię prostowania i gratowania (gratowarkę, szlifierkę) oraz linię do obróbki, produkcji mechanicznej i znakowania laserowego.

Zwiększona wartość dodana poprzez zastosowanie gratowarki szlifierki

Firma Dreeskornfeld, znana również jako Dreko, stosowała technologię gratowania już w 2006 roku. “W tym czasie zgłosił się do nas klient z branży lotniczej, prosząc jedynie o gratowanie komponentów. Temat ten nie pojawił się jeszcze wtedy w naszym regionie. Wraz z zakupem naszej pierwszej gratownicy staraliśmy się również uzyskać przewagę konkurencyjną i zintensyfikować działania mające na celu utrzymanie klientów.” Mówił dyrektor zarządzający Marcus Dreeskornfeld. Ta myśl była absolutnie słuszna, ponieważ zapotrzebowanie na gotowe, gratowane elementy stale rosło.
Holger Höhmann, który pracuje dla Dreko w dziale sprzedaży i przetwarzania danych, wspomina o innym aspekcie. “Jeśli kiedykolwiek trzymałeś gratowane części w ręku, już nigdy nie będziesz chciał ich z zadziorami. Części te mają po prostu inne odczucia dotykowe. Otrzymujesz lepszą jakość dotykową i lepsze wrażenia wizualne.

Dreko jest firmą zajmującą się wyłącznie dostawą i zatrudnia obecnie 106 współpracowników. Zajmuje się produkcją komponentów lub podzespołów dla klientów z sektorów produkcji maszyn rolniczych i niestandardowych, maszyn do transportu tekstyliów, przemysłu motoryzacyjnego lub innych firm zajmujących się obróbką metali. W tym kontekście gratowanie zawsze odgrywało ważną rolę. Procesy te należy jednak również dokładnie dopasować do odpowiednich materiałów. Ponadto powinny one również przebiegać wydajnie. Firma gratuje elementy ze stali, stali szlachetnej, metali nieżelaznych, tytanu i aluminium. Dość często są to małe elementy. Musieliśmy znaleźć odpowiednią technologię wyposażenia dla tych wymagań.

Dokładnie dopasowana technologia sprzętowa do różnych zastosowań

Lissmac gratowaka szlifierka był znany Dreko. Już w 2013 roku firma Blacha z Bielefeld zainwestowała w maszynę do gratowania (gratowarka szlifierka) wyprodukowaną przez producenta maszyn z Bad Wurzach. Obecnie maszyna ta jest używana do większych elementów aluminiowych. Z perspektywy czasu, Marcus Dreeskornfeld jest nadal bardzo zadowolony z tego zakupu. “Maszyna ta daje doskonałe rezultaty. Jedną z zalet jest to, że górny i dolny napęd można przełączane oddzielnie w zależności od zastosowania”. Jest to efektywne zarówno pod względem procesowym, jak i pod względem zużycia energii.

Inna gratowarka szlifierka Lissmac, która została zakupiona na początku 2018 roku, wykorzystuje taśmę szlifierską skierowaną do góry. Zadziory szlifuje się bezpośrednio po cięciu laserowym, przed zaokrągleniem krawędzi. Ta standardowa maszyna, o szerokości roboczej 1500 mm, jest używana przez Dreko do wszystkich elementów. Minimalnie od szerokości 150 mm i grubości 50 mm, choć maksymalna długość elementów może być praktycznie nieograniczona. Maszyna używa się również do usuwania odprysków z powierzchni blachy spowodowanych cięciem laserowym.
Ze względu na sukces, jaki odniosły te dwie maszyny, naturalne było ponowne rozważenie technologii Lissmac do usuwania zadziorów z małych elementów. Po skomplikowanym procesie selekcji, firma Dreeskornfeld zdecydowała się na użycie: gratowarka szlifierka SBM-XS 300G1E1 w dwóch wersjach.

Podsumowanie

Jedną z maszyn zaprojektowano z magnetycznym stołem do obróbki wykańczającej części stalowych. W zależności od geometrii, można nią obrabiać elementy o szerokości 25 mm na długość 25 mm i grubości blachy 1 mm. Maksymalnie zaś do 200 mm szerokości na długość 200 mm i grubości blachy 15 mm. Drugą gratowakrę szlifierkę wyposażono w stół próżniowy. Znajduje zastosowanie w obróbce materiałów niemagnetycznych, takich jak aluminium i inne metale nieżelazne. Używana jest do obróbki części o rozmiarach od 45 mm szerokości na 45 mm długości na 1 mm grubości blachy. Maksymalnie do 200 mm szerokości na 200 mm długości.