(EU): Doskonałe polerowanie wydruków 3D z metalu dzięki wdrożeniu DryLyte

Centrum frezowania TEAMZIERIES wzbogaciło się o system DLyte 10D.

Wstęp

Inwestując w innowacyjny system suchego elektropolerowania DryLyte, centrum frezowania TEAMZIEREIS rozszerza swoje portfolio usług. Firma specjalizuje się w produkcji elementów dentystycznych i usługach serwisowych. System DLyte 10D pozwala na automatyczne polerowanie wydruków 3D z metalu lub elementów produkowanych hybrydowo. Doskonale nadaje się do polerowania ruchomych części, koron zębowych i produktów do leczenia ortodontycznego.

Ralph Ziereis, dyrektor generalny centrum frezowania TEAMZIEREIS GmbH, wyjaśnia, jak znalazł system elektropolerowania na sucho. “Jeden z klientów opowiedział nam o innowacyjnej metodzie polerowania DLyte. O tej technologii i jej możliwościach dowiedzieliśmy się na stoisku AM Solutions podczas targów Formnext w 2019 r. “. Pan Ziereis założył firmę 20 lat temu w Engelsbrand w regionie Schwarzwaldu. Firma koncentruje się na produktach i usługach stomatologicznych, silnie koncentrując się na cyfrowym przepływie pracy. Z tego powodu TEAMZIEREIS posiada obszerne know-how w zakresie operacji CAD/CAM i realizuje zintegrowaną cyfrową koncepcję produkcji.

Ralph Ziereis, dyrektor generalny centrum TEAMZEIREIS obok nowo nabytej maszyny DLyte 10D

Obróbka mechaniczna z zachowaniem wysokiej jakości efektów wykończeniowych zastępuje kosztowne polerowanie ręczne

W ramach koncepcji cyfrowej produkcji firma wytwarza protezy ruchome, korony dentystyczne i elementy do leczenia ortodontycznego, np. druty filigranowe. Elementy produkowane są ze stopów chromu kobaltowego za pomocą systemu selektywnego stapiania laserowego na bazie proszku (Technologia SLM). Po ich wydrukowaniu elementy te musiały zostać ręcznie wypolerowane. Ta kosztowna operacja odbywała się zazwyczaj w laboratoriach dentystycznych. Ralph Ziereis komentuje: “Aby odciążyć naszych klientów od tej czasochłonnej i kosztownej eksploatacji i móc zaoferować im kolejną usługę, szukaliśmy odpowiedniej metody mechanicznego polerowania i w końcu znaleźliśmy ją w technologii DryLyte. System ten pozwala naszym klientom nie tylko zaoszczędzić dużo pieniędzy i czasu. Daje nam również absolutnie powtarzalne, wysokiej jakości wyniki polerowania”. Dzięki zastosowaniu DLyte 10D, czas przetwarzania może być skrócony nawet o 80% w porównaniu z pracą ręczną. Ponadto, kilka części może być obrabianych jednocześnie.

Firma TEAMZIEREIS koncentruje się na produktach i usługach stomatologicznych i cyfrowej produkcji

Technologia suchego polerowania elektrolitycznego

Ten wysokowydajny system elektropolerowania wykorzystuje suche granulki elektrolitu zamiast cieczy.  Technologie opracowała hiszpańska firma GPAINNOVA, jeden z globalnych partnerów AM Solutions. Podczas operacji polerowania elementy obrabiane, zamontowane na specjalnych uchwytach, przechodzą przez elektrolit ruchem obrotowym. Powoduje to wymianę jonową pomiędzy obrabianym materiałem a elektrolitem. Wymiana jonów powoduje eliminację szczytów chropowatości na całej powierzchni, łącznie z przejściami wewnętrznymi. W porównaniu z konwencjonalną metodą elektropolerowania, zastosowanie nieściernych granulatów elektrolitów pozwala na zachowanie oryginalnej geometrii, wymiarów, krawędzi i kątów obrabianych przedmiotów. To gwarantuje idealne dopasowanie.

Testy próbne potwierdzają optymalny procesy wykończeniowy

“Zdefiniowany połysk, brak zmian w geometrii detalu, wymiarach i krawędziach, a przede wszystkim nieskazitelne wykończenie powierzchni”. Takich rzeczy właśnie domagał się Ralph Ziereis. AM Solutions, oddział firmy Rösler specjalizujący się w postprocessingu drukowanych elementów 3D i partner handlowy firmy GPAINNOVA, przeprowadził w swoim centrum technologicznym wstępne testy. Próby te szybko wykazały, że system DryLyte jest absolutnie odpowiedni do zadań wykończeniowych określonych przez TEAMZIEREIS. Ralph Ziereis kontynuuje: “Kiedy już zobaczyliśmy, jak łatwo można uzyskać pożądaną jakość powierzchni poprzez polerowanie wydruków 3D z metalu, zdecydowaliśmy się na zakup kompaktowego i elastycznego systemu DLyte 10D”.  Ralph Ziereis dodaje: “Eksperci AM Solutions bardzo nam pomogli w dopracowaniu szczegółów programów obróbki poszczególnych elementów”. Wszystkie programy można zapisywać w sterownikach urządzeń i wywoływać je po prostu przez naciśnięcie przycisku. Ralph Ziereis podsumowuje: “Automatyczne polerowanie jest idealnym uzupełnieniem naszego pakietu serwisowego i czyni produkowane przez nas komponenty o wiele bardziej atrakcyjnymi dla naszych klientów”.

Szukasz systemu do obróbki wydruków 3D? Skontaktuj się z nami! Posiadamy w ofercie zarówno proste jak i złożone, automatyczne systemy, które sprostają twoim wymaganiom!