Farsoon gotowy na seryjną produkcje: smartphone case drukowany 3D

Nowoczesne i designerskie obudowy na smartfona od Farsoon Technologies

06 Maja, 2019, Fuzhou, Chiny – Firma ZTE Corporation prezentuje podczas corocznych targów urządzeń mobilnych swój najnowszy smartfon AXON 10 PRO. Wraz z nim ujawnia serie kuszących nowoczesnością etui na smartfony. Przedstawiamy smartphone case drukowany 3D!

Zdjęcie 1 Projekty nieszablonowych etui na telefony (zdjęcia dzięki uprzejmości Xuberance)

Te nowatorskie, wyprodukowane technikami przyrostowymi obudowy na smartfony zostały zaprojektowane przez studio projektowe Xuberance z siedzibą w Szanghaju. Następnie wyprodukowano je w centrum druku 3D CAMC w Chongqing. Każda obudowa posiada unikatowy design, zaprojektowany specjalnie tak, aby w pełni ukazać możliwości metod wytwarzania addytywnego (druku 3D). Podczas prezentacji na targach, tak produkowane obudowy na telefony spotkały się z ciepłym odbiorem. Ogromną uwagę przyciągnęła data ich wprowadzenia na rynek. W planach przewidziano drugą połowę roku 2019.

Zaprojektowane pod wytwarzanie drukiem 3D

Zaprezentowane obudowy zaprojektowane są w oparciu o opatentowany system przeplatających się wzajemnie struktur zdolnych do swobodnego poruszania się względem siebie, który ukazuje pełnie możliwości i zalet druku 3D. Minimalna odległość pomiędzy poszczególnymi elementami może wynosić nawet 0,3 mm, co byłoby niezwykle trudne do osiągnięcia standardowymi metodami wytwarzania. Zamiast tego, do produkcji tak designerskich case’ów użyto technologii selektywnego spiekania proszków (SLS) od Farsoon Technologies. System Farsoon 403p wykorzystuje laser gazowy o wysokiej mocy (100 W) oraz podgrzewane komorą (do 220°C) i wraz z zaawansowanymi sterownikami optycznymi i termicznymi pozwalają na w pełni kontrolowane i powtarzalne produkowanie małych, lecz wytrzymałych części bez konieczności stosowania podpór lub dodatkowych narzędzi. Xuberance już od początku współpracy z Farsoon Technologies nastawiło się na wykorzystanie druku 3D. Dzięki temu projektanci mieli pełną swobodę i byli w stanie dać pełny popis swojej kreatywności aby stworzyć nowe i unikalne aranżacje

Zdjęcie 2 Designerskie etui na smartfona wyprodukowane z drukarki 3D (zdjęcia dzięki uprzejmości Xuberance)

Przygotowane do seryjnej produkcji

Jeśli chodzi o projektowanie obiektów do produkcji technikami przyrostowymi, warto wziąć pod uwagę nie tylko sam w sobie design, lecz również sposób w jaki obiekt będzie drukowany. Obudowy dla telefonów komórkowych projektowano tak, aby wszystkie ruchome i przeplatane części drukowały się na płaskiej powierzchni. W ten sposób zminimalizowano powierzchnie zajmowaną przez pojedynczy element. Co więcej, tym samym zwiększono gęstość upakowania elementów w obszarze pojedynczej komory roboczej. Przy użyciu drukarki do proszkowego wytwarzania z tworzyw sztucznych Farsoon 403P, charakteryzującej się polem roboczym o wymiarach 400 x 400 x 450 mm, w jednym procesie wytwarzania może powstać nawet 200 unikatowych etui. Seria 403P oferuje wysoką wydajność dzięki szybkości spiekania do 15.2mm/s oraz wysoce wydajnym systemem podawania i wyrównywania warstw proszku. Czas wytwarzania pojedynczej obudowy to tylko 8 minut.

Dobór materiału również stanowi kluczowe zagadnienie podczas wytwarzania komponentów handlowych drukiem 3D. Xuberance produkuje Case’y przy użyciu nylonowego kopolimeru PA1212 FS3300PA. Stanowi on unikalną mieszankę wytrzymałości na rozciąganie, stabilności koloru i dobrej jakości powierzchni a to wszystko przy końcowej wadze około 20 gramów, niesamowicie wysokiej rozdzielczości i dokładności wykonania detali.

Zdjęcie 3 Upakowanie etui do telefonu w komorze roboczej FS403P (po lewej). Designerskie case na smartfona od Xuberance (środek, po lewej) Zdjęcia dzięki uprzejmości Xuberance

Obróbka wykończeniowa smartphone case

Myśląc o druku 3D nieczęsto bierzemy pod uwagę potrzebę poddania elementów obróbce wykończeniowej. Podczas gdy odpowiedni design i kontrola procesu wytwarzania jest bardzo istotna przy wytwarzaniu addytywnym, obróbka wykończeniowa jest równie ważna. Zwłaszcza, gdy do czynienia mamy z produkcja gotowego produktu dla konsumenta. Xuberance połączyło siły z zespołem inżynierów Farsoon, aby wspólnie opracować nowatorską technikę barwienia elementów, szczególnie przydatnej w aspekcie produkowania etui do telefonów.  Dzięki specjalistycznej wiedzy w zakresie badań i rozwoju inżynierii materiałowej, produkcji części i eksploatacji maszyn firma Farsoon była w stanie najlepiej przygotować części do obróbki wykończeniowej. Gotowy produkt realizuje wysokie wymagania dotyczące nasycenia kolorów, trwałości produktu i zminimalizowanych odchyleń kolorystycznych. Finalny produkt jest ścisłym odwzorowaniem wizji projektantów.

Zdjęcie 4 Etui na telefon wykonane drukiem 3D, po obróbce wykończeniowej, zabarwione w specjalnym, opatentowanym procesie (zdjęcia dzięki uprzejmości Xuberance)

Farsoon i Xuberance współpracują razem od 2015 roku w celu tworzenia kreatywnych, designerskich produktów przeznaczonych do wykonania metodami przyrostowymi. Efektami dotychczasowej współpracy są następujące. Shanghai Center Model – najwyższy na świecie model budynku powstały w procesie druku 3D. Linia torebek drukowanych z TPU, nazwaną „Dream Butterfly”, która w 2018 roku zdobyła nagrodę najlepszego produktu z innowacyjnego materiału. Co więcej, pięciometrowy szkielet wieloryba Omura, który znajduje się w City University of Hong Kong. Dzięki zastosowaniu technik wytwarzania przyrostowego, Farsoon pomaga projektantom przekraczać dotychczasowe ograniczenia w designie. Niezależnie od tego, jak skomplikowane są zaprojektowane elementy, Farsoon Technologies dostarczają użytkownikom możliwość i urządzenia do realizacji ich zamysłów i marzeń.

Studio projektowe Xuberance

Xuberance jest znaną firmą zajmującą się projektowaniem obiektów przeznaczonych do wykonania drukiem 3D. Firma specjalizuje się w wykonywaniu usług projektowych koncentrując się na druku 3D. Dodatkowo zajmują się dostosowywaniem istniejących projektów na potrzeby druku 3D. Co więcej, wykonywaniem badań związanych z wytwarzaniem technikami przyrostowymi oraz organizowaniu szkoleń z designu dla druku 3D. Założona w 2008 przez Stevena Ma, Xuberance jest pierwszą w Chinach firmą zajmującą się projektowaniem druku 3D. Obejmuje szeroki zakres dziedzin w tym sztukę, modę, produkcje biżuterii, wyposażenia wnętrz, architekturę oraz projektowanie produktów dla przemysłu. Więcej informacji o Xuberance można znaleźć na ich stronie internetowej http:/www.xuberance.com/ .

Opis CAMC

CAMC (Chongqing Additive Manufacturing Center) to centrum druku 3D znajdujące się w Chongqing w Chinach. Stanowi ono centrum usługowe, świadczące usługi z zakresu wydruków 3D. Obiekt znajduje się w centrum przemysłowym Gangcheng w okręgu Jiangbei, w Chongqing. CAMC obsługuje wiele przemysłowych maszyn Farsoon Technologies, w tym serię drukarek 403P, serię 252P, FS271M i FS121M. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej http:/www.camc3d.com/

 

Tytuł oryginału: Farsoon Customized 3D printed phone cases in series production
Źródło: http://en.farsoon.com/news_detail/newsId=109.html