Tytanowe nakładki dla łyżwiaży wydrukowane przez Farsoon

Personalizowane, tytanowe ochraniacze na palce dla łyżwiarzy

Luty 2018, Pyeongchang – Przed chwilą miejsce miały ostatnie zawody w dziedzinie łyżwiarstwa figurowego, były to wyścigi mężczyzn na krótkim torze (500m – short track). Wyścig wygrał Dajing Wu a dzięki temu zdobył pierwszy dla drużyny Chin złoty medal oraz pobił dotychczasowy rekord świata w tej dyscyplinie. W wyposażeniu drużyny łyżwiarzy z Chin znalazły się tytanowe nakładki na palce (ochraniacze) wydrukowane przez Farsoon.

Zdjęcie 1 Reprezentanci Chin w łyżwiarstwie

W wyścigach na krótkim torze oraz innych rodzajach kompetencji łyżwiarskich niezwykle istotne, zasadnicze znaczenie ma profesjonalny sprzęt łyżwiarski. To właśnie dzięki temu z każdym rokiem wzrasta poziom konkurencyjności w tej dziedzinie. Podczas Igrzysk Olimpijskich PyeongChang 2018 drużyna chińskich łyżwiarzy figurowych wyposażona była w pełni dopasowane, indywidualne projektowane, metalowe ochraniacze na palce. Ochraniacze były dostarczone i wydrukowane przez Farsoon Technologies.

Odpowiednie dopasowanie i jakość powierzchni ochraniaczy na palce pozwala drastycznie zmniejszyć tarcie pomiędzy palcami sportowca a lodem na torze. Zazwyczaj elementy te wykonuje się z żywicy lub żelu. Farsoon Technologies zaprojektował i wykonał 9 zestawów ochraniaczy na palce, każdy indywidualnie dopasowany rozmiarem do palców sportowców. Wszystkie zestawy wydrukowano ze stopu tytanu Ti6Al4V. Co więcej, w porównaniu do tradycyjnie wykonywanych ochraniaczy, indywidualnie dopasowane, drukowane zestawy zapewniły chińskim sportowcom wiele korzyści.

Zdjęcie 2 Po prawej: łyżwiarze podczas wyścigu na torze krótkim, po lewej: rękawiczki dla łyżwiarzy, ukazanie ochraniaczy wykonanych przez Farsoon

Komfortowe i lekkie nakładki

Wydrukowane z metalu ochraniacze na palce dla łyżwiarzy charakteryzuje 40% niższa waga i większa wytrzymałość na ścieranie. Co więcej, Grubość ścianek ochraniaczy zmniejszono o 75% zapewniając sportowcom większe poczucie komfortu.

Mniejsza siła tarcia

Po wykończeniu i wypolerowaniu, końcówki rękawic dla łyżwiarzy wykonane drukiem 3D z tytanu mają gładszą powierzchnie. Tym samym zapewniają niższą wartość siły tarcia o lód.

Dopasowanie

Ochraniacze na palce indywidualnie zaprojektowano i dostosowano do rozmiaru palców sportowca. Dzięki temu są idealnie dopasowane czego efektem jest brak odczuwalnej szczeliny pomiędzy rękawicami i palcami.

Personalizacja tytanowych nakładek

Przy zapewnieniu odpowiednich wymiarów ochraniaczy, dla każdego sportowca dostępnych było kilka wzorów do wyboru, co  tym samym pozwoliło na poprawę osiągów przy jednoczesnym spełnieniu wymagań estetycznych każdego sportowca.

Zdjęcie 3 Po prawej: wykonane ochraniacze na palce, po lewej: projekty, modele 3D wykonanych ochraniaczy

Dzięki ciągłemu, nieszablonowemu rozwojowi technologii druku 3D, może on zapewnić niestandardowe i spersonalizowane rozwiązania dla sportowców, skracając jednocześnie czas produkcyjny elementu i redukując koszty. W miarę dalszego rozwoju technik przyrostowych, druk 3D diametralnie zmieni wymagania produkowanych artykułów dla sportowców.

Farsoon Technologies wciąż będzie wspierać sportowców z całego świata w ich dążeniu do doskonałości. Życzymy im sukcesów we wszystkich przyszłych wydarzeniach sportowych, konkursach i zawodach.

 

Tytuł oryginału: Farsoon 3D Printed Skating Glove Tips assist in Chinese Win of Gold in Winter Olympics
Źródło: http://en.farsoon.com/news_detail/newsId=48.html