Farsoon drukuje unikalne oprawki do okularów opracowane we współpracy z Autodesk

Zobacz futurystyczny design oprawek wykonanych drukiem 3D

15 stycznia 2019, Farsoon Americas z siedzibą w Austin, w Teksasie opracowuje oprawki okularów przeznaczone do produkcji drukiem 3D z użyciem oprogramowania Autodesk NETFABB i Fusion 360. Te unikatowe okulary drukowane 3D pokazują łatwość obsługi i kompatybilność oprogramowania Autodesk z maszynami do selektywnego laserowego spiekania proszków Farsoon.

Zdjęcie 1 Wydrukowane oprawki okularów (po lewej), wstępny projekt Fusion 360 (środek), szczegóły wykonane w Autodesk NETFABB (po prawej) 

Etap 1: Autodesk Netfabb i Fusion360

Te nieszablonowe oprawki zostały, jak wcześniej wspomniano zaprojektowane przy użyciu oprogramowania Autodesk Fusion 360. Następnie na ich podstawie wygenerowano pliki STL. Dwa pliki zostały zaimportowane do środowiska Autodesk NETFABB. W programie na wstępne projekty naniesiono designerski logotyp Farsoon przy użyciu prostej funkcji „Text Label”. Wzory geometryczne również wykonano w tym samym programie z wykorzystaniem funkcji „Manual Cut”.

Zdjęcie 2 Wizualizacja wydruków – widok z programu Farsoon BulitStar®

Etap 2: Produkcja na drukarce Farsoon HT403P

Po zakończeniu etapu projektowania, ramę i zauszniki wprowadzono do oprogramowania Farsoon BulidStar®. Następnie elementy wydrukowano na drukarce HT403P (technika selektywnego laserowego spiekania proszków) od Farsoon Technologies. Elementy ułożono płasko na stole roboczym maszyny i wykonano z materiału FS3300 (Nylon PA12). HT403P posiada wysoce precyzyjnemu systemowi skanowania galvo oraz dwukierunkowy systemowi podawania proszku. Dzięki temu wydruk widocznych powyżej sześciu par oprawek zajął tylko 45 minut od włączenia drukarki do gotowych elementów.

Zdjęcie 3 Przykładowe z wykonanych oprawek ukazujące finalnie wykonany produkt

„Okulary drukowane 3D są na tyle elastyczne by bez uszkodzeń umieścić soczewki w oprawkach. Co więcej, zauszniki pomimo swoich wcięć dobrze utrzymują się na głowie. Materiał PA3300 firmy Farsoon jest podatny na obróbkę wykończeniową, niezależnie od tego czy polega ona na zeszlifowaniu szorstkich krawędzi czy też na barwieniu bądź lakierowaniu elementu.” – mówił Ray Jones, specjalista do spraw zastosowań druku 3D. „Ten materiał jest idealny do zastosowań w różnych gałęziach przemysłu od produkcji dóbr konsumenckich przez przemysł lotniczy aż do motoryzacji. Nasza seria 403P ma wiele zalet dla klientów, ponieważ dysponuje systemami skanowania galvo, szybkim systemom podawania materiału i komorą roboczą o wymiarach 400 x 400 x 450 mm.”

 

Tytuł oryginału: Farsoon Custom 3D printed Eyeglasses developed with Autodesk software
Źródło: http://en.farsoon.com/news_detail/newsId=89.html