Nowa generacja – Drukarka 3D SLS FS1001P CAMS

Ogromne pole robocze, wysoka temperatura komory roboczej, przemysłowy system CAMS

14 listopada 2017, Farsoon Technologies

„Ideą systemu CAMS jest dostarczenie stanowiska do wytwarzania addytywnego ukierunkowanego na ciągłą, prawdziwą przemysłową pracę.” – Mówił w wywiadzie dla magazynu TCT dr Xu, dyrektor Farsoon Technologies. „Aby to osiągnąć musimy znacznie zwiększyć wydajność maszyn, zarówno w kwestiach szybkości wydruków jaki i możliwości produkcyjnych. Jednocześnie zależy nam na tym, żeby stworzyć naprawdę wartościową propozycję dla klienta, zadowalającą go pod względem oferowanych rozwiązań i materiałów do przetwarzania. Z naszej strony, myślę, że to w pełni zgadza się z podstawową wizją firmy Farsoon. Od samego początku dążyliśmy do produkcji w pełni otwartych systemów, bardziej otwartych dla użytkownika. Jest to bardzo otwarty, strategiczny model biznesowy.

CAMS

CAMS (Continuous Additive Manufacturing Solution) jest systemem opracowywanym aby zaspokoić rosnące potrzeby przemysłowego druku 3D. Wizja CAMS to oferowanie ciągłej, nieprzerwanej pracy urządzenia, a dzięki jego modułowości, łatwą integracje z innymi, specyficznymi dla branży wytwarzania innymi urządzeniami.

Zaprojektowany do ciągłej pracy

System FS 1001P od początku projektowano z myślą o przemysłowej produkcji. Dzięki możliwości ciągłej pracy, FS1001P umożliwia intensywne cykle produkcyjne z minimalnym czasem przestoju między kolejnymi partiami. FS1001P zaprojektowano jako konstrukcje łatwą do adaptacji w hali produkcyjnej. Posiada modułową modułową: stacje ładowania, komorę roboczą, komorę chłodzenia i stacje oczyszczania wydruków. Wewnętrzy system przenośników taśmowych pozwala na łatwe łączenie każdej stacji modułowej oraz na pełną automatyzacje przenoszenia pojemnika roboczego pomiędzy kolejnymi modułami. Dzięki temu, takie urządzenie można również prosto zintegrować z innymi automatycznymi systemami, specyficznymi dla branży przemysłowego druku 3D, tak aby stworzyć pełne linie produkcyjne dla nowoczesnych fabryk. Dzięki FS1001P przemysłowy druk 3D jest gotowy na podjęcie kolejnego kroku w kierunku prawdziwej industrializacji.

Rysunek 1 – CAMS

Zwiększone możliwości

FS1001P jest jedną z największych na świecie przemysłową drukarką 3D wykorzystującą technologię selektywnego laserowego spiekania proszków polimerowych (SLS). Z obszernym polem roboczym o wymiarach 1000 x 500 x 450 mm możliwe będzie produkowanie dziesiątek a nawet setek części w jednym procesie, bądź wytwarzanie elementów o dużych wymiarach bez konieczności ich podziału na mniejsze części, a następnie ich łączenia bądź klejenia. FS1001P wyposażono standardowo w jeden laser gazowy CO2 o mocy 100W. Opcjonalnie dwa takie lasery w zależności od wersji oraz w pełni cyfrowy optyczny system sterowania nimi. Urządzenie zaprojektowano w celu optymalizacji prędkości produkcji. Zawiera w sobie również nowoczesny system kontroli termicznej, który zapewnia optymalne warunki panujące w komorze roboczej, zdolna jest nagrzewać się do 220°C, pozwalając tym samym na produkcję z materiałów wysokotemperaturowych takich jak PA6, PA12 i TPU.

Rysunek 2 – CAMS

Otwartość parametrów i swoboda wyboru stosowanych materiałów

Podobnie jak pozostałe urządzenia Farsoon Technologies, FS1001P został wyposażony w pełni otwarty system użytkowania. Oznacza to, że maszyny Farsoon, tak jak inne prawdziwie przemysłowe urządzenia, oferują zarówno pełny dostęp użytkownika do wszystkich parametrów procesu. Dodatkowo, zapewniają swobodę w wyborze materiału. FS1001P posiada kompleksowy, zamknięty, wewnętrzny obieg proszku o zwiększonej automatyzacji. W tym automatycznym systemie zminimalizowano potrzebę interakcji operatora z dostarczaniem materiału w trakcie procesu. Automatyczna stacja mieszania zbiera nadmiarowy proszek. Dodatkowo, łączy świeży materiał z materiałem odzyskanym z procesu w ustalonych proporcjach. FS1001P jest wyposażony w wysokowydajny system podawania proszku z góry. To nowatorskie rozwiązanie pozwala na łatwiejszą i szybszą zmianę przetwarzanego materiału poprzez prostą wymianę zasobnika.

Rysunek 3 – CAMS

Dopasowany do przemysłowych fabryk

FS1001P został zaprojektowany tak, aby jego konstrukcja pozwalała na łatwe wdrożenia przyszłych stacji modułowych do obróbki wstępnej i wykończeniowej, jak również na uproszczoną integracje z istniejącymi już, przemysłowymi liniami produkcyjnymi. Dzięki wbudowanym systemowi przenośników taśmowych, FS1001P będzie można zintegrować ze wszystkimi systemami transportu zasobników roboczych i gotowych część, włączając w to systemy kontroli jakości, sortowania, obróbki wykańczającej i dalszego transportu. Przyszłość druku 3D będzie polegać na dostarczaniu gotowych do użycia produktów dla wszystkich branży i rodzajów przemysłu.

Farsoon przewiduje, że tak zaprojektowane systemy będą proste w implementacji w fabrykach przyszłości. W pełni przemysłowe podejście do druku 3D zwiększy możliwości zastosowania technik przyrostowych w produkcji.

Rysunek 4 – CAMS

Oprócz laserowego spiekania proszków polimerowych, filozofia CAMS ma również odzwierciedlenie w produkcji elementów z proszków metalowych. Pierwszy system CAMS do produkcji z metali – FS421M oraz FS721M-Alfa jest obecnie w fazie rozwoju. Obszary robocze tych systemów to odpowiednio: 420 x 420 x 400 mm oraz 720 x 420 x 400 mm. Dzięki takim wymiarom roboczym, Farsoon będzie gotowy do zapewnienia wysokiej, przemysłowej produktywności również z proszków metalowych.

Farsoon Technologies

Farsoon Technologies to firma specjalizująca się w produkcji przemysłowych drukarek 3D. Powstała w 2009 roku. Dzięki zespołowi światowej klasy ekspertów w dziedzinach technik przyrostowych szybko stała się liderem w produkcji i sprzedaży w Chinach. W 2017 roku firma otworzyła filię w Ameryce Północnej, Farsoon Americas z siedzibą w Austin, w Teksasie. Rok później, w Stuttgarcie w Niemczech powstała spółka Farsoon Europe GmbH, której celem jest prowadzenie bezpośredniej działalności na rynku europejskim. Firma Farsoon zaangażowana jest w rozwój metod wytwarzania przyrostowego w kierunku wykorzystywania ich pełnego potencjału produkcyjnego. Swoim klientom dostarcza najlepszew swojej klasie maszyny, materiały, oprogramowanie i usługi. Więcej informacji o firmie Farsoon Technologies

Rysunek 5 – CAMS

 

Tytuł oryginału: Next Generation in Additive Production FS1001P
Źródło: http://en.farsoon.com/news_detail/newsId=39.html