Śrutownice Rösler do obróbki powierzchni detalu w przemyśle hutniczym

Urządzenia Rösler umożliwiają optymalny proces dla każdego, nawet najtrudniejszego zadania!

Obróbka powierzchni w przemyśle hutniczym

Przygotowanie odlewów i odkuwek do kolejnych etapów obróbki stanowi jedno z najtrudniejszych wyzwań związanych z obróbką powierzchni. Śrutownice mogą wykonywać wszystkie te zadania od usuwania resztek piasku, powłoki odlewniczej, śladów po formach lub zgorzeliny. Czy to żeliwo, stal, stal szlachetna, super stopy, tytan, aluminium, cynk czy magnez – obszerne portfolio urządzeń do obróbki strumieniowo-ściernej Rösler umożliwia optymalny proces dla każdego, nawet najtrudniejszego zadania obróbki powierzchni

Śrutowanie jest ważną częścią większości operacji w odlewniach i kuźniach. W przemyśle stosuje się ją od końca XIX wieku. Ten specjalistyczny proces wykańczania powierzchni wyrzuca małe metalowe (lub mineralne) granulki, zwane medium do czyszczenia strumieniowego. Następnie medium zderza się z powierzchnią obrabianego przedmiotu z niewiarygodnie dużą prędkością, od 60 do 240 m/s. Kontakt medium z powierzchnią powoduje usunięcie zanieczyszczeń z elementów i daje pożądany efekt wykończenia powierzchni.

Prawidłowe przeprowadzenie procesu śrutowania pozwala na osiągnięcie trzech kluczowych aspektów przed obróbką końcową:

  • Oczyszczanie i odkamienianie powierzchni
  • Tworzy jednolitą teksturę na częściach i ujednorodnia ich powierzchnie
  • Zwiększa przyczepność farby.

Wybór optymalnego systemu śrutowania dla odlewanych i kutych detali zależy od metody i skali produkcji. Co więcej, na wybór ma również wpływ materiał, rodzaj, ilość i wielkość detali wymagających obróbki.

Rodzaje systemów obróbki strumieniowo-ściernej

Wśród wielu różnych typów śrutownic zazwyczaj są one kategoryzowane pod względem systemu transportującego, który zapewnia że części poruszają się w strumieniu medium obróbczego. W zależności od obrabianych części, rozróżnia się następujące systemy:

  • Systemy do ciągłej pracy i obrabiana serii produkcyjnych
  • Systemy bębnowe i obróbki pojedynczych elementów

Oczyszczarki Bębnowe

Systemy bębnowe można stosować w przypadku mniejszych i mniej delikatnych części, które nie uszkadzają się wzajemnie w przypadku kontaktu podczas transportu w maszynę. Systemy te mogą być systemami ciągłymi lub przygotowanymi do obróbki serii produkcyjnych. Oferta Röslera obejmuje:

Oczyszczarki bębnowe – przystosowane do masowo lub seryjnie produkowanych komponentów, które nie są szczególnie delikatnie. Maszyny odpowiednio obrabiają powierzchnie detali bez względu na materiał, z jakiego wykonywane są elementy. Wszystko, począwszy od małych odlewów matrycowych do średnich, kutych elementów poglega wykończeniu na najwyższym poziomie.

Śrutownice bębnowe typu Multi-Tublers – Najważniejszą cechą maszyn z serii RMT jest geometria obracającego się bębna. Wewnętrza ściana bębna posiada specjalnie wyprofilowane krawędzie, natomiast dno ma kształt piramidy o trzech ścianach. Unikalna konstrukcja jest podstawą działania systemu ‘multi-tumbling’. Taki system zapewnia, że strumień śrutu dociera do wszystkich powierzchni i każdej części podczas cyklu obróbki. W ten sposób maszyny Roslera osiągają równomierne i powtarzalne wyniki śrutowania.  Załadunek i rozładunek podlega zautomatyzowaniu, co pozwala na zmniejszenie udziału siły roboczej podczas operacji. Powtarzalność obróbki kolejnych partii może być zagwarantowana!

Zdjęcie 1 Śrutownica bębnowa typu “Multi-Tumbler” produkcji Rösler

Oczyszczarka przelotowa z taśmą gąsienicową – Idealnie nadają się do obróbki małych, elementów produkowanych masowo i obrabianych dużymi partiami. Specjalna konstrukcja taśmy w kształcie litery ‘U’ powoduje jednorodny ruch elementów przez maszynę, zapewniając jednolitą obróbkę wszystkich elementów. Delikatne przewracanie elementów zapewnia równomierną obróbkę części, bez mocnego interakcji wewnętrznej detali. Systemy te można łatwo zintegrować z istniejącymi liniami produkcyjnymi.

 

Śrutownice dla pojedynczych detali

Oczyszczarki strumieniowe z pojedynczym przepływem elementów często używa się do czyszczenia dużych, ciężkich lub delikatnych elementów. Dodatkowo dla takich elementów, które mogą się uszkodzić podczas operacji bębnowania. Systemy te mogą również pracować w trybie ciągłym lub obróbki serii.

 

Śrutownice zawieszkowe – zalecane są do obróbki delikatnych części, których nie można obracać przy dużych obciążeniach, a także do obróbki szczególnie złożonych, ciężkich lub dużych elementów. Części podwieszane są na haku a następnie transportowane do komory strumieniowej. Jednoczesny ruch obrotowy i oscylacyjny haka zapewnia, że ścierniwo, przyspieszane przez wiele turbin, dociera do każdego zakamarka elementu i zapewnia równomierne wyniki. Systemy podwieszane występują w wielu opcjach: pojedynczej szyny, wielo-szynowe do obróbki seryjnej i przystosowane do obróbki produkcji masowej. To bardzo wszechstronne urządzenia.

Zdjęcie 2 Rösler Oczyszczarka przelotowa zawieszkowa typu RHBD 13/18-T

Oczyszczarka przelotowa z siatkowym pasem transportowym – Maszyny te doskonale nadają się do wszechstronnej, kompletnej i ciągłej obróbki strumieniowo-ściernej zarówno płaskich i prostych, jak i obszernych i złożonych elementów. Zmienna liczba turbin zamontowanych wokół obudowy zarówno w pionie jak i w poziomie obrabia bardzo złożone elementy z zagłębieniami lub trudnodostępnymi obszarami. Bardzo odporny na zużycie pas siatkowy z regulacją naciągu transportuje część.

Oczyszczarki do rur – Często używane do obróbki kęsów, kutych prętów lub profili specjalistycznych, te kompaktowe systemy turbinowe mogą osiągać wysokie szybkości przepustowości i niemalże białą jakość powierzchni metalu do Sa 3.

Zdjęcie 3 Oczyszczarka przelotowa Rosler do oczyszczania powierzchni rur

Urządzenia specjalistyczne

Szczególnie duże ilości części lub nietypowe wymagania klientów dotyczące pełnej integracji z istniejącymi systemami produkcyjnymi wymagają specjalnych, niestandardowych rozwiązań w zakresie śrutowania. Specjalistyczne maszyny obejmują:

Śrutownice do bloków silników – służą do czyszczenia strumieniowego i usuwania zgorzeliny z bloków silnikowych. Specjalne śrutownice wykonuje się dla różnych wielkości po operacji oczyszczania po odlewie o wadze od 25 do 5000 kg. Systemy te przeznaczone są do obsługi różnych wielkości bloków silnikowych. Zarówno dla małych silników samochodowych aż po duże silniki przemysłowe i okrętowe w pracy w pełni automatycznej. Specjalnie zaprojektowane manipulatory i chwytaki części utrzymują części na miejscu i gwarantują równomierne wykończenie całego bloku silnika.

Roboblasers – Zakres działania pojedynczego ramienia robota obejmuje gratowanie, wykańczanie powierzchni i kulkowanie elementów wrażliwych na uderzenia o różnych wymiarach. Systemy dopasowywane są do potrzeb klienta.

Zdjęcie 4 Rösler Roboblaster – system do obróbki strumieniowo ściernej

Oczyszczarki strumieniowe do wałów korbowych – Precyzyjna obróbka strumieniowo-ścierna pozwala na optymalną obróbkę różnych typów wałów korbowych. Dodatkowo, przy użyciu wielostopniowej selektywnej oczyszczarki strumieniowej Rösler możliwe jest uzyskanie bardzo dużych szybkości produkcyjnych. Zaawansowane elementy sterujące używane są do automatycznego dopasowania do obrabianego przedmiotu i schematu śrutowania do zmieniających się wymagań części w ciągu kilku sekund. Systemy takie jak ten są idealne do produkcji wielkoseryjnej.

Szukasz sposobu na poprawę jakości powierzchni? Zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertami!

 

Tytuł oryginału: FORGE & FOUNDRY, SHOT BLASTING SYSTEMS, ROSLER